PF Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem chorobom zębów i dziąseł. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z rozwojem bakterii powstających w jamie ustnej, które są zalążkiem chorobowym.

Pierwszą przyczyną problemów chorobowych w jamie ustnej jest płytka nazębna, czyli miękki nalot na zębach, który mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny. Kamień nazębny składa się głównie z bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka wapnia, fosforu i resztek pożywienia. Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi do higieny jamy ustnej jak szczoteczka czy nić dentystyczna.

Istnieje jednak wiele sposobów, by chronić zęby przed próchnicą i chorobami będącymi jej następstwem. Można skutecznie chronić zęby oraz usuwać pierwsze zmiany zębów i dziąseł, dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty. Zachęcamy również do skorzystania z usług profilaktycznych w współpracującym z nami salonie Smile&More : http://smile-and-more.pl/uslugi/

Usługi profilaktyczne

Przegląd jamy ustnej i instruktaż higieny +-

Przegląd jamy ustnej jest badaniem profilaktycznym polegającym na ocenie stanu uzębienia oraz ilości ewentualnych ubytków, stanu dziąseł, a także występowania złogów nazębnych (kamień , płytka , osad) . Zalecamy, aby przegląd jamy ustnej był wykonywany co pól roku. Może on być przeprowadzony metodą tradycyjną z użyciem lusterka i zgłębnika lub też metodą bardziej nowoczesną przy użyciu specjalnego lasera do diagnostyki dentystycznej (Diagnodent Pen).

W Ortodencie oferujemy pacjentom pełen zakres profesjonalnych zabiegów stomatologicznych z zastosowaniem sprawdzonych metod. Na początku przeprowadzamy instruktaż higieny jamy ustnej. Lekarz dobiera odpowiednią szczoteczkę, pastę oraz inne przybory (czyściki między zębowe). Wybieramy odpowiednią dla danego pacjenta metodę szczotkowania i prezentujemy ją na modelu. U pacjentów u których istnieje taka potrzeba wykonujemy profesjonalne oczyszczenie zębów oraz usuwanie kamienia.

Lakowanie zębów +-

Lakowanie to wypełnienie bruzd, szczelin i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym. Lak ma płynną postać, spływa w nierówności powierzchni żujących zębów, a następnie jest utwardzany, tworząc skuteczną izolację przed bakteriami i pokarmem. Lekarz zabezpiecza zęba przed dostępem śliny, następnie czyści go, płucze i osusza. Tak przygotowanego zęba wypełnia lakiem i utwardza. Na koniec sprawdza jedynie szczelność utwardzonego laku.

Lakowanie ma na celu ochronę przed próchnicą tych zębów, których utrzymywanie w czystości nie jest proste ze względu na nierówne powierzchnie, które mimo szczotkowania są ogromnie narażone na próchnicę. Mylne jest przeświadczenie, że lakowanie zębów jest zabiegiem skierowanym wyłącznie dla dzieci. Ochrona przed próchnicą w postaci laku szczelinowego stosowana jest z dużą skutecznością również u dorosłych.

Fluoryzacja zębów - lakierowanie +-

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego fluor, który wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed działaniem bakterii. Jest równie skuteczny u dzieci i dorosłych. Warunkiem tej skuteczności jest przeprowadzenie fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym. Liczy się bowiem odpowiednie przygotowanie zębów do kontaktu z fluorem, odpowiednie stężenie fluoru oraz czas jego ekspozycji.

W Ortodencie wykwalifikowany personel zapewnia bezpieczną i skuteczną fluoryzację. Zęby poddawane fluoryzacji muszą być dokładnie oczyszczone i osuszone. Następnie nakładany jest preparat zawierający optymalne stężenie fluoru, które chroni zęby dzieci a w przypadku połknięcia nie powoduje powikłań. Umiejętne lakierowanie, dobrze przygotowanych zębów daje odpowiedni czas uwalniania jonów fluoru, które są wbudowywane w powierzchnie zębowe zapewniając im odpowiednia ochronę.

Usuwanie osadów, płytki i kamienia nazębnego: skaling i piaskowanie +-

Kamień nazębny to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Składa się głównie ze szkodliwych substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka wapnia, fosforu i resztek pożywienia. Kamień nazębny jest bardzo trwały i nie da się go usunąć codziennymi metodami higieny. Kiedy już się pojawi zwykle prowadzi do próchnicy i dalszych chorób zębów i przyzębia, dlatego ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. W Ortodencie oferujemy naszym Pacjentom bezbolesne i skuteczne metody walki z kamieniem nazębnym.

Piaskowanie

Jest to zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i płytki nazębnej z powierzchni zębów, zapobiegający powstawaniu kamienia. Polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza). W ten sposób usuwane są przebarwienia, osad i płytka nazębna z powierzchni zębów.

Zabieg piaskowania jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywany zarówno przez stomatologa jak i higienistkę dentystyczną. Piaskowanie jest praktycznie bezbolesne, jednak pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany ze słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem.

Skaling

Jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych, które wprowadzane są w drgania i skutecznie rozbijają kamień nazębny. W Ortodencie wykorzystujemy system ultradźwiękowy KaVo SONICflex z pełnym asortymentem końcówek dla skutecznego usuwania kamienia i płytki z powierzchni zębów.

Zalety stosowania skalera KaVo SONICflex:

 • Usuwanie osadów: Ruch oscylacyjny z częstotliwością dźwięku umożliwia usuwanie każdego rodzaju kamienia.
 • Delikatny dla tkanek: Ruch wibracyjny jest delikatny dla szkliwa i tkanek miękkich.
 • Delikatne polerowanie: Zaokrąglone krawędzie końcówek polerują powierzchnie zębów delikatniej niż przy skalerze ultradźwiękowym.
 • Dokładne przepłukanie: Ilość chłodzenia wodnego jest zawsze stała, co zapewnia skuteczną redukcję wydzielanego ciepła.

Aseptim Plus +-

Aseptim Plus to innowacyjne urządzenie do dezynfekcji jamy ustnej podczas zabiegów stomatologicznych. Aktywowana światłem laserowym dezynfekcja pozwala usunąć wszystkie szczepy bakterii podczas leczenia kanałowego, periodontycznego, zapalenia tkanki wokół implantu oraz próchnicy. Aseptim Plus stanowi prawdziwy postęp w dziedzinie minimalizacji inwazyjności w leczeniu stomatologicznym. Dostarcza szybki, skuteczny i prosty sposób dezynfekcji minimalizując skutki uboczne leczenia. W przeciwieństwie do innych metod Aseptim Plus umożliwia selektywną eliminację bakterii, dzięki czemu nie działa na pozostałe tkanki, nie przebarwia dziąseł i nie zmienia koloru wypełnienia.

Korzyści ze stosowania Aseptim Plus:

 • Aseptim Plus oszczędza czas i pozwala na skrócenie leczenia kanałowego;
 • Aseptim Plus działa tylko w miejscu zakażenia i eliminuje potrzebę zastosowania leczenia antybiotykowego;
 • Aseptim Plus minimalizuje inwazyjności podczas leczenia;
 • Aseptim Plus przyspiesza proces gojenia;
 • stosowanie systemu Aseptim Plus jest bezbolesne i chętnie przyjmowane przez pacjentów, zwłaszcza dzieci;
 • Aseptim Plus zmniejsza prawdopodobieństwo komplikacji podczas leczenia kanałowego czy wszczepiania implantu; • Aseptim Plus zmniejsza ryzyko odsłonięcia miazgi podczas leczenia głębokich ubytków;
 • Aseptim Plus jest bezpieczny, a skutki uboczne jego zastosowania nie są znane.

Zastosowanie Aseptim Plus:

 • leczenie kanałowe;
 • leczenie zapalenia tkanki wokół implantu;
 • bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci i dorosłych;
 • opracowywanie szkliwa zdrowego i patologicznie zmienionego;
 • znoszenie nadwrażliwości szyjek zębowych;
 • w Periodontologii (powierzchniowe opracowywanie tkanek miękkich, usuwanie kamienia poddziąsłowego, usuwanie ziarniny zapalnej, dezynfekcja kieszonek);
 • w Leczeniu kanałowym (sterylizacja kanału korzeniowego, osuszanie kanału korzeniowego, amputacja przyżyciowa miazgi;
 • w Chirurgii (nacięcia chirurgiczne, odsłonięcie implantu, przygotowanie pola pod zabieg implantologiczny, modelowanie tkanek miękkich i twardych, frenektomia, nacinanie ropni).

Ozonotyron +-

Ozonytron to innowacyjne urządzenie stosowane w stomatologii do ozonoterapii, która ma na celu niszczenie bakterii, grzybów i wirusów chorobotwórczych w jamie ustnej. Jego działanie polega na przekształcaniu tlenu w ozon i łączeniu go z komórkami bakterii, co powoduje niszczenie ich struktury. Dzięki różnym rodzajom sond, wykorzystywanym w zależności od potrzeb, leczenie ma charakter punktowy, pozwala dotrzeć bezpośrednio w leczone miejsca. Ozonytron jest więc bardzo precyzyjny, a przez to bardzo skuteczny.

Urządzenie daje również możliwość działania w głębszych warstwach tkanki. Wokół sond plazmowych produkuje wysokiej częstotliwości pole elektromagnetyczne, które ma zdolność przenikania powietrza i płynów oraz tanki ludzkiej, nie powodując przy tym żadnych szkód.

Leczenie z wykorzystaniem Ozonytronu jest ponadto bezbolesne i bezpieczne. Wbudowany programator umożliwia wprowadzenie odpowiedniej dawki ozonu w odpowiednim czasie, a dzięki systemowi „miękkiego startu” chora tkanka lub ząb nie są gwałtownie poddawane impulsowi uderzeniowemu (dojście do ustawionej intensywności następuje płynnie począwszy od minimalnej wartości działania).

Ozonytron działa antyseptycznie, kojąco w neuralgiach, stymulująco na tkanki – zabija najbardziej oporne bakterie, grzyby i wirusy, odkaża rany, tamuje krwawienia. Doskonale sprawdza się w dezynfekcji kanałów korzeniowych i ubytków próchnicowych, leczeniu aft, ropni, opryszczek.

Leczenie Ozonytronem jest bardzo skuteczne, a przede wszystkim bezbolesne i bezpieczne, co jest szczególnie ważne w leczeniu próchnicy wczesnej i próchnicy korzenia u dzieci.