Wypełnienia kosmetyczne

Współczesna stomatologia daje ogromne możliwości leczenia ubytków, nie tylko trwałe, ale także bardzo estetyczne. Są dwie metody, które pozwalają wyleczyć zęba, a jednocześnie poprawiają wygląd zębów: kosmetyczne wypełnienia kompozytowe oraz inlay/onlay.

Wypełnienia kompozytowe

Współczesne wypełnienia kompozytowe nie mają już wiele wspólnego z tradycyjnymi, źle kojarzonymi przez Pacjentów ‘plombami’. Dwie główne zalety nowoczesnych wypełnień, po pierwsze są światłoutwardzalne, po drugie występują w szerokiej gamie kolorów. Lekarz podczas leczenia nakłada kolejne warstwy wypełnienia i ma czas, by odpowiednio dobrać kolor wypełnienia i odpowiednio je wymodelować. Materiał wypełniający twardnieje dopiero wtedy, gdy zostanie podświetlony lampą polimeryzacyjną. Wypełnienie zyskuje swój kolor i kształt dopiero wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że założony efekt estetyczny został już osiągnięty.

Inlay/Onlay

Alternatywą dla wypełnień kompozytowych są inlay’e i onlay’e. Są bardzo trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Dzięki wykonaniu wkładów w laboratorium są one idealnie dopasowane, odwzorowują anatomiczny kształt zęba, dzięki czemu zachowuje on swoje pierwotne funkcje i wyglądają naturalnie. Daję lepsze efekty estetyczne i są trwalsze w stosunku do wypełnień kompozytowych, ale są również droższe.

O sposobie leczenia i wypełnienia zawsze pomaga zdecydować lekarz, by osiągnąć efekty medyczne, ale również estetyczne.