Aparaty ruchome
Aparaty ruchome, nazywane również wyjmowalnymi stosowane są najczęściej do leczenia wczesnych wad ortodontycznych u dzieci i młodzieży. Składają się zwykle a płytek akrylowych i elementów drucianych.
Aparaty ruchome służą przede wszystkim do pobudzania prawidłowego rozwoju układu kostnego i mięśniowo-nerwowego twarzy, mi.in. stymulują prawidłowy rozwój szczęk, korygują wady zgryzu w uzębieniu mieszanym (zęby mleczne i stałe) i pomagają w rozbudowie łuków zębowych. Dzięki ich stosowaniu istnieje możliwość wyeliminowania konieczności noszenia aparatu stałego w późniejszym wieku.
W przypadku aparatów ruchomych bardzo ważna jest współpraca z lekarzem, dyscyplina i konsekwencja. Młodzi pacjenci muszą bardzo uważnie przestrzegać zasad używania aparatu, szczególnie jeżeli chodzi o czas jego noszenia. Aparaty ruchome powinny być używane w ciągu dnia i bezwzględnie w nocy. Zwykle całkowity czas noszenia aparatu wynosi 12-14 godzin na dobę. Najbardziej uciążliwe jest oczywiście noszenie aparatu w ciągu dnia, jednak zakładanie go wyłącznie na noc nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Zalecenia dotyczące aparatów ruchomych
- Aparat ruchomy dwuszczękowy należy nosić możliwie przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia (minimum 4 godziny) oraz koniecznie w nocy – łącznie co najmniej 12 godzin na dobę.
- Aparat jednoszczękowy można nosić całą dobę, wyjmować tylko do mycia i jedzenia. Im więcej godzin noszenia, tym lepszy i szybszy będzie efekt.
- Leczenie jest bezbolesne, choć czasem może występować uczucie niewygody, ślinienie i trudności z mówieniem lub pobolewanie zębów, szczególnie na początku noszenia. Jeżeli pobolewanie zębów jest niewielkie i uogólnione, to oznacza że aparat działa, a dolegliwości miną po kilku dniach, natomiast jeśli ból jest silny i zlokalizowany w konkretnym punkcie to aparat uwiera, wtedy trzeba zadzwonić i umówić się na wizytę .
- Jeżeli zalecono podkręcanie aparatu lub zakładanie wyciągów, to należy wykonywać to dokładnie i systematycznie. Podkręcać zawsze w tą samą stronę, tak jak wskazuje strzałka, aż do ukazania się następnej dziurki według ustalonego planu. Dobrze jest zapisywać daty podkręceń, lekarz na pewno o to zapyta. !!! Jeżeli po podkręceniu aparat nie pasuje, to znaczy, że jest za mało noszony!!!
- Aparat nie powoduje próchnicy, jeżeli zęby i aparat są zawsze czyste! Ważna jest odpowiednia higiena. Aparat myje się pod bieżącą wodą płynem do naczyń lub szarym mydłem oraz twardą szczoteczką, a następnie bardzo dokładnie spłukuje. Szczególnie dokładnie należy czyścić okolice śrub i sprężyn. W czasie mycia i podkręcania aparat należy trzymać za płytkę akrylową a nie za druty, bo mogą się odkształcić.Do dezynfekcji można stosować środki do protez zębowych (np. Corega Tabs) lub wodę utlenioną rozcieńczoną pół na pół z wodą. Aparat należy przechowywać w specjalnym pudełku z otworkami, zawsze suchy i czysty.Ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne i dokładne czyszczenie zębów. Żeby wzmocnić szkliwo zębów można stosować żel fluorowy lub tabletki do ssania z fluorem, które kupuje się w aptece.
- Ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne i dokładne czyszczenie zębów. Żeby wzmocnić szkliwo zębów można stosować żel fluorowy lub tabletki do ssania z fluorem, które kupuje się w aptece.