Korony protetyczne

Korona jest to uzupełnienie protetyczne, pozwalające na odbudowę zębów bardzo zniszczonych w wyniku próchnicy lub złamania i stanowiące rozwiązanie w sytuacji, kiedy korony zęba nie da się już odbudować materiałem kompozytowym. Częstą sytuacją, w której wykonujemy koronę są zęby po przeprowadzonym wcześniej leczeniu kanałowym. Korony odtwarzają prawidłowy kształt, kolor i funkcję uszkodzonego zęba, zapewniają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i bezkompromisową estetykę nawet martwego, często przebarwionego zęba.

Korona protetyczna może stanowić również element mostu: jest ona albo przęsłem, czyli odbudowuje brakujący ząb, albo filarem, czyli zakotwiczeniem przęsła na zębach sąsiadujących z brakiem.

Przebieg leczenia

Przed wykonaniem korony należy zęba oszlifować. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny.Szlifowanie jest zabiegiem bardzo precyzyjnym, wymaga doświadczenia i wyobraźni przestrzennej.Stopień preparacji filaru pod koronę jest taki, by korona, która ma swoją grubość, mogła odtworzyć naturalną wielkość pierwotną zęba.

Jeżeli wykonujemy koronę na zębie martwym, konieczne jest jego prawidłowe wyleczenie kanałowe oraz wykonanie podbudowy dla przyszłej korony za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

Kolejnym krokiem jest sporządzenie wycisku, który w idealny sposób odwzorowuje warunki na modelu wykonanym w laboratorium.

Na czas oczekiwania na ostateczną koronę, na oszlifowany ząb zakładana jest w celach ochronnych akrylowa korona tymczasowa, dzięki której pacjent może normalnie funkcjonować.

Podczas kolejnej wizyty w gabinecie następuje przymierzenie wykonanej korony – kontroluje się kosmetykę, szczelność brzeżną, punkty styczne, zgryz i artykulację oraz inne parametry wpływające na estetykę, funkcje i trwałość korony. Po zaakceptowaniu jej wyglądu i funkcjonalności przez lekarza i pacjenta, korona jest osadzana na stałe za pomocą specjalnego cementu.

Pacjenci bardzo szybko adaptują się do korony więc jest to bardzo komfortowe rozwiązanie protetyczne.

Rodzaje koron

Korony na podbudowie metalowej +-

Podbudowę korony stanowi metal, na który zostaje napalona porcelana. Najczęściej stosowanymi do wykonania podbudowy korony materiałami są stopy metali nieszlachetnych np. chromo-kobalt o barwie szarej, srebrnej lub metali szlachetnych tj. stopy złota.

  • Korony na podbudowie z metali nieszlachetnych.

Atutem stosowania stopów metali nieszlachetnych jest ich zdecydowanie niższa cena przy nieco słabszych efektach estetycznych.

Podbudowa metalowa zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną takich koron, natomiast wysokiej jakości porcelana gwarantuje satysfakcjonujący efekt estetyczny w większości przypadków. Korony porcelanowe na podbudowie stalowej ze względu na swoje właściwości nadają się szczególnie do odbudowy odcinków bocznych - zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych. Wynika to z obecności metalu, który oczywiście nie jest widoczny pod porcelaną, natomiast zmienia pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego dla wielu zębów efektu przezierności.

Podbudowa metalowa może również spowodować penetrację jonów metali do okolicznych tkanek miękkich z powstaniem efektu tatuażu - sine zabarwienie w okolicy szyjki zęba tzw. rąbek metaliczny. Można temu zapobiec powstawaniu tzw. margin'em porcelanowym. W takich koronach podbudowa metalowa nie sięga do samego brzegu korony, lecz kończy się 1-2 milimetry wcześniej, natomiast sam dodziąsłowy brzeg korony jest wykonany z odpowiednio wzmocnionej porcelany. Takie korony są bardziej estetyczne, dlatego margin porcelanowy zaleca się wykonywać w koronach przeznaczonych do odbudowy zębów odcinka przedniego.

  • Korony na podbudowie ze złota.

Są one droższą, ale bardziej estetyczna i biokompatybilna alternatywą dla koron na podbudowie z metali nieszlachetnych. Wykonuje się je metodą galwanoformingu. Galwanicznie wydziela się metal, który w 99,5%-99,9% składa się ze złota, a następnie pokrywa go porcelaną. Takie korony mają bardzo wiele zalet. Wiąże się to głównie z właściwościami otrzymanego złota galwanicznego, które nie powoduje alergii, posiada właściwości bakteriostatyczne (zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy) oraz nie powoduje zjawiska wędrówki jonów (nie przebarwia dziąseł). Złoto jest również bardziej elastycznym metalem niż stal, co ma bardzie korzystny wpływ na rozkład sił i mechaniki pracy wkładu koronowo-korzeniowego i korony zęba. Ponadto, korony galwaniczno-ceramiczne cechuje dokładność przylegania w okolicy przyszyjkowej oszlifowanego zęba

Korony galwaniczne są doskonale dopasowane, wyjątkowo estetyczne i zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy oraz przebarwień dziąseł. Ich jedyną wadą jest wyższa cena.

Korony pełnoceramiczne +-

Korony jednolicie ceramiczne to nowoczesne, najbardziej estetyczne i biozgodne uzupełnienie protetyczne. Cała korona wykonana jest z napalonej warstwowo porcelany, bez wewnętrznego nośnika metalowego. Taka korona składa się z co najmniej trzech warstw porcelany. Pierwsza z nich imituje zębinę, następna szkliwo, a warstwa na samym wierzchu nadaje koronie gładkość i połysk.

Korona pełnoceramiczna nie powoduje żadnych reakcji uczuleniowych i alergicznych. Jest doskonale tolerowana przez ludzki organizm. Cechuje ja również mała podatność na odkładanie płytki nazębnej.

Korony pełnoceramiczne wybierane są jednak ze względu na ich niebywały efekt estetyczny. Materiał i wykonanie dają możliwość osiągnięcia podobnych efektów optycznych do naturalnych zębów – odtworzenia cech przezierności szkliwa, transparencji zębiny oraz naturalnych refleksów świetlnych. Często wykonuje się również celowe przebarwienia i mikrouszkodzenia, by uzyskać idealny efekt estetyki zębów naturalnych.

Obecnie w stomatologii wykorzystuje się szereg materiałów i technik do wykonania koron pełnoceramicznych. Różnią się one właściwościami mechanicznymi i optycznymi, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów. W Ortodencie oferujemy naszym pacjentom pełna gamę koron ceramicznych dostosowanych pod względem estetyki i wytrzymałości do każdego przypadku.

Korony mocowane na implantach +-

Korony mocowane na implantach to specyficzny przypadek, nie ze względu na typ samej korony lecz na sposób mocowania. Dotyczy to przypadków kiedy Pacjent nie ma już własnego zęba, na którym można zamocować koronę. Pierwszym krokiem jest wtedy wprowadzenie implantu. Jest to zabieg chirurgiczny, więc kolejne etapy muszą zostać odłożone do momentu wygojenia rany. Następnym krokiem, kiedy implant jest już zintegrowany z kością należy go odsłonić i przygotować do wstawienia zęba. Etap trzeci polega na pobraniu wycisku i zamocowaniu zęba. Wycisk protetyczny stanowi podstawę do modelowania ostatecznego wyglądu zęba. Tym zajmuje się laboratorium. Konieczne jest również przygotowanie odpowiedniego łącznika. Po przygotowaniu tych elementów, na ostatniej wizycie lekarz przykręca łącznik do implantu, sprawdza jego stabilność, a następnie mocuje koronę protetyczną, czyli nowy ząb.

Na implancie mocuje się korony na podbudowie stalowej lub korony pełnoceramiczne z tlenku cyrkonu. W ten sposób można uzupełnić brak jednego zęba lub bardziej rozległe braki. W przypadku rozległych braków korona zamocowana na implancie stanowi filar, do którego przykręca się most protetyczny.