SD Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) to specjalizacja stomatologiczna zajmująca się leczeniem zachowawczym i profilaktyką zębów pacjentów w wieku rozwojowym, czyli dzieci. Wyodrębniona została jako odrębna dziedzina ze względu na odrębność budowy zębów i układu żucia, w zależności od wieku najmłodszych pacjentów.

Dzieci są ogromnym wyzwaniem dla lekarza stomatologa, dlatego nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby nasi mali pacjenci czuli się komfortowo, radośnie i bezpiecznie. Maluchy są szczególną grupą pacjentów, wymagającą więcej troski i uwagi, stworzenia im wyjątkowej i przyjaznej atmosfery. Doskonale rozumiemy te potrzeby, dlatego już od pierwszych minut w naszych gabinetach otaczamy dzieci miłą i troskliwą opieką.
Stworzyliśmy wyjątkowe warunki do leczenia najmłodszych pacjentów, by każda wizyta przebiegała bezboleśnie, w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Gabinety wyposażone są w specjalistyczne unity stomatologiczne z możliwością ułożenia dziecka w wygodnej, ciągłej i płaskiej pozycji dla zwiększenia wygody. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów skutecznie, bezboleśnie, i jak najmniej inwazyjnie, a nawet bezdotykowo: znieczulenie komputerowe The Wand niwelujące ból związany z podawaniem znieczulenia oraz lęk przed strzykawkami, Diagnodent Pen do wczesnego wykrywania próchnicy; Aseptim Plus do bezdotykowego i bezbolesnego usuwania próchnicy oraz dezynfekcji jamy ustnej.

W Ortodencie oferujemy najmłodszym pacjentom kompleksowe usługi, w zakresie stomatologii dziecięcej, dbając, by kolejne wizyty w naszych gabinetach kojarzyły się dzieciom przyjemnie.

Rozwój zębów u dzieci.

Zdrowy uśmiech najmłodszych pacjentów to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim higiena i profilaktyka jamy ustnej. Troska o ten uśmiech powinna zacząć się od najmłodszych lat, jeszcze w wieku niemowlęcym i trwać przez pierwsze ząbkowanie mleczaków, wyrzynanie trzonowców, wypadanie zębów mlecznych i wyrzynanie się pozostałych zębów stałych.

Pierwsze miesiące życia dziecka +-

Już od momentu poczęcia w jego jamie ustnej zaczynają się namnażać bakterie. Higienę jamy ustnej dziecka należy rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Najprostszym sposobem jest przemywanie szczęki i żuchwy niemowlaka rumiankiem lub przegotowaną wodą. Wystarczy owinąć wokół palca namoczony kawałek gazy i delikatnie masować. Taki masaż usuwa nagromadzone osady i ułatwia ząbkowanie.

Pierwszy ząbek i wizyta u stomatologa. +-

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to długo wyczekiwana przez rodziców chwila. Kiedy już się pojawi powinno się wybrać z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa. Dentysta sprawdzi prawidłowość rozwoju twarzy i jamy ustnej, ale przede wszystkim udzieli porad i wskazówek w zakresie higieny jamy ustnej, a te nie są takie oczywiste. W dosyć szybkim czasie zaczną się wyrzynać kolejne zęby mleczne, o które trzeba odpowiednio zadbać. Od tej pory dziecko powinno pozostawać pod regularną i stałą opieką stomatologiczną.

Dziecko do 6 roku życia, odpowiednia higiena i wizyty kontrolne +-

W tym okresie powinny się pojawić u dziecka wszystkie zęby mleczne, a będzie ich w sumie 20. Trzeba o nie szczególnie zadbać, gdyż stanowią one podstawę późniejszego prawidłowego rozwoju zębów u dziecka. Największym zagrożeniem jest oczywiście próchnica, która ze względu na mniejsze zmineralizowanie mleczaków i ich budowę morfologiczną postępuje bardzo szybko. Zmiany próchnicowe u dzieci są bardzo niebezpieczne. Mogę powodować ból, dyskomfort podczas jedzenia i picia oraz w najgorszym razie przedwczesne wypadanie zębów mlecznych. Pociąga to za sobą ogromne konsekwencje w postaci upośledzenia funkcji żucia, wady wymowy i zgryzu, których późniejsze leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Już od pierwszego ząbka można rozpocząć szczotkowanie zębów u dzieci, jednak można z tym zaczekać do pojawienia się zębów bocznych (około pierwszego roku życia). Początkowo szczotkowanie zębów muszą za dzieciaczki wykonywać rodzice, stopniowo ucząc swoje pociechy tej wcale niełatwej sztuki. Pierwsze zęby czyści się metodą omiatania, jest to bardzo dokładna i jednocześnie delikatna metoda. Ważny jest również odpowiedni dobór pasty, o obniżonej zawartości fluoru oraz dobór odpowiedniej szczoteczki. Dokładnych wskazówek może udzielić lekarz. W gabinecie można również zakupić odpowiednie przybory do higieny jamy ustnej dziecka.

Szczotkowanie może jednak nie wystarczyć. Przyczyn powstawania próchnicy jest bardzo dużo i nie wynikają tylko z nieodpowiedniej higieny. Wpływ na zmiany próchnicowe zębów dziecka mogą mają nieodpowiednie nawyki żywieniowe, a nawet dieta matki w okresie ciąży. Przenoszenie bakterii próchnicowych u dzieci odbywa się podczas kontaktów społecznych z rówieśnikami czy rodzicami, najczęściej w wyniku używania tych samych przedmiotów np. zabawek i sztućców. Szczególnie ważne są więc regularne wizyty u specjalisty stomatologii dziecięcej. Podczas takich wizyt lekarz ma stałą kontrolę nad uzębieniem dzieci. Może stosować czynności profilaktyczne w postaci lakierowanie (fluoryzacji) zębów w celu ich ochrony przed próchnicą lub jeżeli zachodzi taka potrzeba podjąć odpowiednie leczenie.

Wizyty u stomatologa z dziećmi powinny się odbywać co 6 miesięcy. Lekarz może wtedy na bieżąco oceniać stan uzębienia dziecka i podejmować odpowiednie kroki, by uniknąć konsekwencji psucia i wypadania zębów mlecznych.

Dziecko między 6-14 rokiem życia +-

To dość „burzliwy” okres jeżeli chodzi o procesy zachodzące w jamie ustnej każdego dziecka. Pojawiają się pierwsze zęby stałe, a mleczaki zaczynają stopniowo ustępować im miejsca.
Jako pierwsze wyrzynają się zwykle trzonowce, tzw. „szóstki”. Wymagają one szczególnej uwagi i opieki, ponieważ najszybciej i najczęściej są atakowane przez próchnicę. Najlepszym sposobem na powstrzymanie próchnicy jest w tym wypadku lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd i dołków w zębach, bo w nich najczęściej gromadzą się resztki jedzenia. Lakowanie, podobnie jak lakierownie (fluoryzacja) jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym.

Przez następnych kilka lat pojawiają się kolejne zęby stałe. Naturalną konsekwencją tego procesu jest wypadanie zębów mlecznych. Jest to okres, w którym niezmiernie ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty.

Higiena jamy ustnej jest od tej pory nieco bardziej wymagająca, a przede wszystkim powinna już być samodzielna. Najważniejsze jest świadomość dziecka. W tym okresie powinno już w pełni rozumieć, że bez przymusu i ciągłego przypominania powinno sięgać po szczoteczkę i pastę do zębów. Dzieci powinny mieć już również wyrobione pozytywne nawyki związane z wizytami u stomatologa. Leczenie zębów stałych jest bardziej skomplikowane i bywa mniej komfortowe dla młodych pacjentów, dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty, nawet jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego.

 

W Ortodencie posiadamy odpowiedni personel i sprzęt, by skrupulatnie zadbać o zdrowe zęby najmłodszych pacjentów, w komfortowych i przyjaznych warunkach. Zachęcamy rodziców do regularnych wizyt w naszych gabinetach już od wczesnych miesięcy życia dzieci.

Ortodent dla dzieci i ich rodziców:

  • Wizyty adaptacyjne
  • Wizyty kontrolne, konsultacje i porady w zakresie higieny jamy ustnej
  • Profilaktyka zębów mlecznych, lakierowanie (fluoryzacja)
  • Profilaktyka zębów stałych, lakowanie
  • Leczenie zębów stałych
  • Znieczulenie komputerowe