Wizyty adaptacyjne

Czasy kiedy wizyty budziły strach u najmłodszych Pacjentów odeszły w zapomnienie. W Ortodencie dokładamy wszelkich starań, by leczenie dzieci odbywało się w miłej, przyjaznej i radosnej atmosferze i bez bólu związanego z leczeniem. Najważniejszy jest jednak pierwszy kontakt dziecka z lekarzem. Odpowiednie przygotowanie dziecka do leczenia, poznanie lekarza, oswojenie się z gabinetem stanowią doskonały początek przygody dziecka ze stomatologiem. Temu właśnie służą wizyty adaptacyjne.

Wizyta adaptacyjna to pierwsze spotkanie dziecka z lekarzem w gabinecie, prowadzone w formie zabawy i miłej rozmowy. Podczas pierwszej wizyty nie są prowadzone żadne zabiegi. Dzieci oswajają się z otoczeniem, siadają na fotelu i mogą nim sterować, oglądają na monitorze swoje zęby za pomocą kamery wewnątrzustnej. Lekarz na modelu prezentuje dziecku zasady higieny jamy ustnej, jak prawidłowo szczotkować zęby. Na koniec wizyty dziecko otrzymuje nagrodę za odwagę. Dzięki wizytom adaptacyjnym gabinet stomatologiczny i lekarz kojarzą się dzieciom wyłącznie z przyjemną sytuacją. Między małym Pacjentem i lekarzem zawiązana zostaje nić zaufania, przez co kolejne wizyty będą przebiegać sprawnie i bez strachu.

Im szybciej dziecko oswoi się z gabinetem stomatologicznym tym lepiej. Pierwsza wizyta adaptacyjna powinna się odbyć między 2 a 3 rokiem życia dziecka. Pod żadnym pozorem nie można czekać do momentu aż pojawi się ból zęba. Pierwsza wizyta spowodowana bólem wywoła u dziecka negatywne emocje, strach i stres przed kolejnymi wizytami, a to może skutkować niechęcią do stomatologa przez całe życie.