Usuwanie płytki i kamienia nazębnego

Na estetykę zębów w bardzo dużym stopniu wpływają płatka nazębna i jej zmineralizowana pochodna - kamień nazębny. Oprócz zmian próchnicowych, które należy bezwzględnie leczyć, powodują one również niehigieniczny wygląd uzębienia. Są to zmiany, które nie są możliwe do usunięcia domowymi metodami higieny, dlatego warto skorzystać z metod usuwania płytki i kamienia w gabinecie stomatologicznym. W Ortodencie oferujemy naszym Pacjentom bezbolesne i skuteczne metody walki z kamieniem nazębnym. Najpopularniejszymi są piaskowanie i skaling.

Piaskowanie

Jest to zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i płytki nazębnej z powierzchni zębów,zapobiegający powstawaniu kamienia. Polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza). W ten sposób usuwane są przebarwienia, osad i płytka nazębna z powierzchni zębów.

Zabieg piaskowania jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywany zarówno przez stomatologa jak i higienistkę dentystyczną. Piaskowanie jest praktycznie bezbolesne, jednak pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany ze słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem.

Skaling

Jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych, które wprowadzane są w drgania i skutecznie rozbijają kamień nazębny. W Ortodencie wykorzystujemy system ultradźwiękowy KaVo SONICflex z pełnym asortymentem końcówek dla skutecznego usuwania kamienia i płytki z powierzchni zębów.

Zalety stosowania skalera KaVo SONICflex:

  • Usuwanie osadów: Ruch oscylacyjny z częstotliwością dźwięku umożliwia usuwanie każdego rodzaju kamienia;
  • Delikatny dla tkanek: Ruch wibracyjny jest delikatny dla szkliwa i tkanek miękkich;
  • Delikatne polerowanie: Zaokrąglone krawędzie końcówek polerują powierzchnie zębów delikatniej niż przy skalerze ultradźwiękowym;
  • Dokładne przepłukanie: Ilość chłodzenia wodnego jest zawsze stała, co zapewnia skuteczną redukcję wydzielanego ciepła.