Lakowanie zębów

Lakowanie to najprościej mówiąc wypełnienie bruzd, szczelin i zagłębień specjalnym preparatem, zwanym lakiem szczelinowym. Jest to zabieg mający na celu ochronę zębów przed próchnicą, a nie samo jej leczenie, co często bywa mylone. Lakiem uszczelnia się zarówno żeby mleczne jak i stał, zęby trzonowe i przedtrzonowe, od czwórek aż do ósemek. Lak szczelinowy ma płynną postać, spływa w nierówności powierzchni żujących zębów, a następnie jest utwardzany, tworząc skuteczną izolację przed bakteriami i pokarmem.

Dzieci są najbardziej narażone na zarażenie próchnicą ze względu na ich młody wiek, słabą mineralizację zębów mlecznych, trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz kontakt śliny z wieloma przedmiotami, które mogły być używane przez inne osoby i dzieci. Najbardziej narażone na próchnicę są zęby trzonowe i przedtrzonowe, ponieważ posiadają wiele nierówności na powierzchniach żujących, które stają się miejscem zalegania pokarmów powodując powstanie i szybki rozwój ognisk próchnicowych. Głębokość i ułożenie bruzd na tych zębach właściwie uniemożliwia ich dokładne czyszczenie za pomocą szczoteczki i pasty. Codzienna higiena jamy ustnej, mimo iż jest konieczna, może okazać się w tym przypadku niewystarczająca. Właśnie dlatego zabiega lakowania powinno się przeprowadzić jak najszybciej po wyrżnięciu zęba, kiedy jest on jeszcze zdrowy.

W naszych gabinetach oferujemy najmłodszym pacjentom zabieg lakowania, bez stresu, w miłej i przyjaznej atmosferze. Lakowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym i trwa zaledwie kilka minut. Lekarz zabezpiecza zęba przed dostępem śliny, następnie czyści go, płucze i osusza. Tak przygotowanego zęba wypełnia lakiem i utwardza. Na koniec sprawdza jedynie szczelność utwardzonego laku. Tak zalakowany ząb może służyć latami, jednak zaleca się wizyty kontrolne, ponieważ powierzchnie zębów narażone są na działanie siły żucia i lak ulega ścieraniu.