OR Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyka i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i nieprawidłowości w ustawieniu zębów u dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo często ortodoncja kojarzona jest wyłącznie z estetycznymi efektami leczenia, jednak w rękach ortodonty spoczywa odpowiedzialność przede wszystkim za zdrowie naszych zębów.

Wszystkie wady ortodontyczne mogą mieć ogromne konsekwencje zdrowotne i życiowe, w tym przede wszystkim choroby przyzębia, zaburzenia funkcji skroniowo-żuchwowych, uszkodzenia błony śluzowej warg i policzków, ułamania i ukruszenia zębów, próchnica, zaburzenia żucia, oddychania czy wady wymowy.

Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, skomplikowanym i często wymagającym połączenia wiedzy i metod wielu dziedzin stomatologii. W Ortodencie oferujemy Państwu pełny zakres usług ortodontycznych bazując na doświadczeniu naszych lekarzy, nowoczesnym sprzęcie i interdyscyplinarnej ofercie. Do dyspozycji naszych Pacjentów pozostaje wieloosobowy zespół specjalistów, dzięki którym najbardziej skomplikowane przypadki ortodontyczne wspierane  są leczeniem z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki czy chirurgii. Leczenie odbywa się zawsze w jednym miejscu, sprawnie i bezpiecznie.

Leczenie bezekstrakcyjne

W ortodoncji istnieje podział na zwolenników leczenia stłoczeń zębowych z ekstrakcją 4 przedtrzonowców oraz tych, którzy leczą bez ekstrakcji. W Ortodencie leczymy bezekstrakcyjnie, w oparciu o metodę skoordynowanej rozbudowy łuku zębowego (CAD – „Coordinated Arch Development”), której twórcą jest dr Raphael Greenfield.

Przy użyciu aparatów GMD, TPA, zderzaka wargowego, czy aparatu do szybkiego rozszerzenia górnej szczęki – Hyrax zmniejszamy stłoczenia poprzez cofanie trzonowców lub ich rotację z równoczesnym rozszerzaniem łuków zębowych.

Korzyści dla pacjenta w związku z zastosowaniem metody bezekstrakcyjnej są ogromne, w porównaniu do metody wykorzystującej usuwanie zębów. Pacjent zachowuje wszystkie zęby i po leczeniu cieszy się pięknym, szerokim uśmiechem. Inną ważną kwestią jest zapewnienie funkcjonalnego zwarcia – zęby ustawione zostają we właściwym miejscu na wyrostku, tworząc zgodne relacje pomiędzy górą a dołem oraz mięśniami otaczającymi (jest to bardzo istotne, ponieważ mięśnie języka i warg mają olbrzymi wpływ na nasz zgryz). W ten sposób minimalizowane jest ryzyko nawrotów wady. Dzięki leczeniu bezekstrakcyjnemu nie dochodzi także do spłaszczenia profilu twarzy, co niejednokrotnie zdarza się u pacjentów, u których usuwa się zęby – szczególnie u pacjentów dorastających.

Co nas wyróżnia:

  • Wieloletnie doświadczenie i specjalizacja w ortodoncji, od początku istnienia naszej placówki zajmujemy się ortodoncją - obecnie już czterech lekarzy ortodontów zajmuje się leczeniem naszych Pacjentów;
  • Ortodent Lab, czyli laboratorium ortodontyczne, w którym z największą starannością i z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu nasi technicy wykonują na miejscu szeroką gamę aparatów ortodontycznych dopasowanych do potrzeb Pacjentów;
  • Pełna diagnostyka radiologiczna, na miejscu wykonujemy niezbędne zdjęcia, zwane radiogramami (zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne), niezbędne do szczegółowego zaplanowania leczenia;
  • Clear Aligner, innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, bez metalowych elementów i dyskomfortu w codziennym użytkowaniu. Metoda ta została wprowadzona do Polski przez doktora Ayhama Mohsina, ortodontę i właściciela Ortodentu.